Thursday, August 28, 2014


The International Society of Family History Writers and Editors is proud to announce the winners of the 2014 Excellence-in-Writing Competition.  The winners are:

Category 1 - Columns
1st Place – Shelley K. Bishop “The Legacy of Mary Comfort Eberhard”
2nd Place – Nancy Ann Calhoun “People can ‘flesh out’ genealogy at library”
3rd Place – Maureen K. Wlodarczyk “Precious Paper in the Digital World”
Honorable Mention – Shannon Combs-Bennett “Getting You Pointed in the Right Direction”
Honorable Mention – Michelle Roos Goodrum “Using Social Media to Enrich Stories of the Family Home”
Honorable Mention – Carolyn Schotts “Fading Family Roots”

Category 2 - Articles
1st Place – Schelly Talalay Dardashti “The Other Side of Jewish Genealogy: Learn how to get started exploring your Sephardic roots”
2nd Place – Shelley K. Bishop “Turning Forests into Farms: the George Clark Family of Licking and Delaware Counties, Ohio
3rd Place – Mari Margaret McLean, PhD “Finding Maxa Ann Hadden and Mr. McLean: Serendipity and the Brick Wall”
Honorable Mention – Smiljka Kitanovic “Appreciating Genealogy Angels”
Honorable Mention – Carolyn B. Leonard “Early Settlement Leaves Quiet Legacy”
Honorable Mention – Chip Rowe “Who Was Joel Holcomb of Wallingford, Connecticut”

Category 3 – Genealogy Newsletters
1st Place – Patricia Mansfield Phelan “Irish Family History Forum”
2nd Place – James M. Beidler “Der Kurier” – newsletter of the Mid-Atlantic Germanic Society
3rd Place – Kay Waterloo “Goodrich Family Association Quarterly”
Honorable Mention – Carolyn B. Leonard “Dutch Cousins”

Category 4 – Unpublished Authors
1st Place – Shirley McKenzie “Sylvira Said ‘They burned My House’- June 1864, Silver Springs, MS”
2nd Place – Robbi J. Ryan “A Strong Will to Live”

Category 5 – Unpublished Material by Published Authors
1st Place – Rondie Yancey “Murder at the Post Office: One Family’s Tragedy”
2nd Place – Leslie Tichenor Mason “Create a Colorful Picture of Your Ancestors from a Grey Palette of Facts”
3rd Place – Marie Navarro “Fighting on Both Sides of the Alamo”
Honorable Mention – Kenneth R. Castle, PhD “Eden Booth, a Tale of Westward Migration”
Honorable Mention – Sherri Hessick “Al Allan Alton William Wade Wendergren Westman”
Honorable Mention – Barbara Lee “Carolyn 1947-1947 – Hanford Nuclear Site and a Baby’s Death”
Honorable Mention – Chip Rowe “What Happened to Boyd?”
Honorable Mention – Jodie Lynn Strait “William Henry Hunt: An Original Texter”

Category 6 – Poetry
1st Place – Smiljka Kitanovic “River Journey”
2nd Place – Marie Navarro “Another Day, Another Time”
3rd Place – Andrea Ramsey “Young Girl”
Honorable Mention – Kenneth R. Castle, PhD “There Once Was a Man…”
Honorable Mention – Paul K. Graham, CG, AG “Genealogy Standards: A Poem”
Honorable Mention – Nicole Gilkison LaRue “To My Isa…”

Honorable Mention – Darcie Hind Posz, CG “Generations”